Miről szól a Life Coaching?

Rengetegen kérdeztétek, hogy mi is az a Life Coaching. Ez nem is csoda, hisz Magyarországon még kevesen ismerik, nem annyira elterjedt ez a rendkívül hasznos technika, mint külföldön. A következőkben betekintést kapsz, hogy mi ez, miért célszerű igénybe venned.

Mi is az a Life Coaching? Miért hasznos?

A coaching egyénre szabott, strukturált fejlesztő beszélgetések- és cselekvések sorozata, melynek célja a személyes erősségek, készségek fejlesztése, a problémás helyzetek megoldásában való elakadások megszüntetése, a változásokhoz való sikeres alkalmazkodás, valamint a stressz- és problémakezelésben való gyors, eredményes előrelépés segítése.

Olyan fejlesztő megközelítés és módszerek együttese, amely révén a kliens meglévő tudására, belső erősségeire támaszkodva, mindezeket jobban kihasználva képessé válik elakadásainak leküzdésére, energiáinak, kreativitásának mozgósítására, hogy megvalósíthassa legfontosabb céljait. Mint módszer, a múlt problémái helyett a jelen, és a jövő konkrét megoldásaira koncentrál. A coaching során az ügyfél határozza meg, hogy mely probléma megoldásához és mely terület fejlesztéséhez kíván segítséget kapni.

 A coach nem ad tanácsot, és nem is mentor. Az Ügyfél ismeri legpontosabban saját élethelyzeteit, az előtte álló feladatokat illetően a legjobb megoldással, megoldásokkal Ő rendelkezik!

A coach fejlesztő támogatást biztosít. Kérdéseivel, alkalmazott technikáival, eszközeivel segíti hozzá az Ügyfelet a kitűzött cél eléréséhez.

Milyen problémák megoldására jó a coaching?

A coach képes segíteni, ha az ügyfél

  • egy nehéz élethelyzetben, vagy feladat-végrehajtásban elakadt,
  • változtatni akar az egyes helyzetekre adott reakcióin, gondolatain, magatartásán
  • konfliktusát akarja rendezni,
  • problémamegoldását javítaná,
  • sikeresebb, hatékonyabb akar lenni,
  • egyensúlyt, összhangot teremtene életszerepei között,
  • stresszel való megküzdését javítaná,
  • kreativitását fejlesztené,
  • sikeresebben alkalmazkodna a változásokhoz.

Kinek segít?

Bárkinek, aki

  • családi-, szülői-, vagy párkapcsolati problémáit kívánja megoldani,
  • életszerepeit, céljait, elvárásait kívánja jobban megfogalmazni vagy újrafogalmazni,
  • életszervezési, életvezetési gondjait oldaná meg,
  • önismeretét fejlesztené,
  • testi-lelki-szellemi jóllétét növelné.

A life coaching a problémamegoldásban való eredményes segítség mellett fejleszti az önismeretet, javítja az önértékelést.

Mit csinál, hogyan segít a coach pontosan?

A beszélgetések alkalmával segít a probléma azonosításában, fejleszti az ügyfél önismeretét, megerősíti készségeit, segít, hogy a kliens megfogalmazza és megvalósítsa céljait. A kliens a coach segítségével megtalált megoldásokat azok megvalósítása során tesztelheti is, és eközben kiválaszthatja a számára legjobban működő változatot. A foglalkozás végére a gyors- és hatékony problémamegoldás módszere is elsajátítható. A coach rendelkezik pszichológiai ismeretekkel, de nem feltétlenül pszichológus vagy pszichiáter. Lelkileg egészséges ügyfelekkel dolgozik, vagyis a coaching nem terápia.

A coaching előnyei:

Rendkívül eredményes, költséghatékony személyes fejlesztő módszer, amelynek célkitűzése, folyamata, időbeli- és pénzbeli ráfordításigénye egyaránt áttekinthető, kontrollálható. A résztvevő személy számára a nem megfelelő problémamegoldásból, döntésekből eredő konkrét problémák, konfliktusok megszüntetésének gyors elősegítésére alkalmas, "itt és most". Az "elég jó" megoldás kidolgozását és megvalósítását a coaching folyamata katalizálja. A megoldást a gondolkodás-, és cselekvésbeli változások hozzák.

A coaching folyamata:

A coaching konzultációk során ügyfelünknek mindenekelőtt abban segítünk, hogy pontosan megfogalmazza céljait, és az ezek elérését akadályozó főbb nehézségeket. Ez után támogatást nyújtunk számára, hogy rájöjjön, mit és hogyan kell másképpen tennie, hogy áttörést érjen el céljai megvalósításában. Végül visszajelzéseinkkel biztosítjuk, hogy a közös munka során kijelölt úton maradjon, az eltervezett cselekvéseket végrehajtsa és céljait elérje. Mindez könnyed, közvetlen, nyílt és őszinte légkörben zajlik.

A coaching menete ügyféltől függően változhat, de ezeket a lépéseket mindig tartalmazza:

Az első ismerkedő, helyzetelemző, problémafeltáró ülésen
megismerjük az Ügyfél helyzetét, erősségeit és fejlesztendő területeit, az elérendő központi célt kijelöljük, és közös akciótervet dolgozunk ki. Gyakorlati feladatot beszélünk meg.

A második találkozó során megbeszéljük, kielemezzük a gyakorlati feladat tapasztalatait, sikereit, esetleges nehézségeit. Az elért eredményeket megerősítjük, a problémás területekre közösen megoldási alternatívákat dolgozunk ki, és járunk körül.
Fontos itt megemlíteni, hogy az Ügyfél megoldása lesz a jó megoldás, mi ehhez segítjük hozzá az alkalmazott coaching technikákkal, tehát nem tanácsot adunk. A második találkozó végére, a cél összetettségétől függően újabb feladatot beszélünk meg az Ügyfelünkkel.

A további ülések során előző lépésben leírt módon kielemezzük a feladat megvalósításának tapasztalatait, és közösen haladunk tovább a megoldás felé.

Amennyiben a cél komplex, újabb részfeladat és elemző konzultáció következik. A folyamat maximum 10 alkalmas, legtöbb esetben 4-5 találkozó elegendő.
Ha a központi célunknak megfelelő megoldást megtaláltuk, ezt átültetjük a gyakorlatba. Ennek az Ügyfelünk által történő megvalósítási idejétől függően kerül megtartásra a folyamatot lezáró coaching, ahol közösen értékeljük az elért eredményeket, sikereket.

Miért írok blogot, miért foglalkozok coaching-gal?

Segíteni akarok minden egyes olvasómnak, követőmnek, ügyfelemnek életük sikeresebbé tételében. Blogom ízelítőül szolgál ebből a hasznos, értékes technikából, és célom, hogy Magyarországon minél többen megismerjék azt, amit már külföldön évek óta elterjedten és eredményesen használnak. Légy nyitott, kíváncsi, és jobban meg fogod ismerni lehetőségeidet, észre fogod venni a saját helyzeted megoldásait. Hajrá!  

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook oldalamhoz, légy követője blogomnak, és Életvezetésért keress az alábbi elérhetőségeken!

https://www.facebook.com/simonprocoach

https://www.simonprocoach.blog.hu

simonprocoach@gmail.com

Skype: Simonprocoach

Legyen szép napod!

Simon István, Life Coach